2024.03.15
Idén is átadták a Jedlik Ányos-díjat
Idén is átadták a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivata
A közlemény idézte Farkas Szabolcsot, a hivatal elnökét, aki a csütörtöki díjátadón elmondta: az SZTNH abban mindenkinek a segítségére lehet, hogy egy-egy szabadalom, védjegy vagy formatervezési minta meglétével piacvezetõ, sokak által kedvelt és használt márkák maradjanak talpon a magyarországi és akár a nemzetközi piacokon is. Sok feltaláló, vállalkozás azonban nem tudja: ha valaki az innovációjáról bármilyen nyilvános fórumon beszél, vagy publikálja az elért eredményeit, akkor az az információ automatikusan közkinccsé válik, így nem oltalmazható. Ennek fontosságra hívják fel a figyelmet azzal, hogy ezen a díjátadón épp olyanokat ismernek el, akik ezzel nemcsak tisztában vannak, de sikereiket részben ennek is köszönhetik - fogalmazott az SZTNH elnöke.
Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsõoktatásért, szakképzésért és felnõttképzésért felelõs államtitkára a közlemény szerint köszöntõjében kiemelte: "Magyarországnak nincsenek megapoliszai, nem vagyunk többszázmillióan, de mégis, a tudományban mindig vannak olyan területek, amelyek esetében nagyobbak voltunk és vagyunk fizikai valónknál. Mindent megteszünk azért, hogy mindaz a tudás, elszántság és kreativitás, amely a magyar koponyákban és szellemi frissességben rejtõzik, utat és lehetõséget kaphasson, és felszínre törve kiteljesedhessen. Merjünk nagy célokat kitûzni magunk elé! 2030-ra azt szeretnénk, ha egy magyar egyetemünk a világ TOP 100 tudásközpontja, három egyetemünk pedig Európa legjobb 100 centruma közé kerüljön."
A közlemény szerint Jedlik Ányos-díjjal tüntették ki Balázs L. György okleveles építõmérnököt, matematikai szakmérnököt, a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építõanyagok és Magasépítés Tanszékének oktatóját, akinek fõ kutatási területét a beton, a vasbeton és a feszített vasbeton-szerkezetek jelentik. A díjban részesült Guttman András okleveles vegyészmérnök, a kémiai tudomány doktora, a Pannon Egyetem Transzlációs Glikomika Kutatócsoport és a Debreceni Egyetem Horváth Csaba Elválasztástudományi Laboratórium vezetõje. Kutatási területe nagy teljesítményû kapilláris elektroforézis rendszerek fejlesztése és alkalmazása fehérje és glikánbiomarkerek felfedezéséhez. Az általa kidolgozott cserélhetõ gélek, amelyek kapilláris elektroforézis alapú DNS-szekvenálásra, duplaszálú DNS molekulák analízisére és fehérjeanalízisre alkalmazhatók, nagyban hozzájárultak a Human Genome Project megvalósításához.
A díjazottak között volt Haidegger Tamás villamosmérnök, orvosbiológiai mérnök, az Óbudai Egyetem Egyetemi Kutató és Innovációs Központ fõigazgatója. Kutatási projektjei a robotsebészet, ûrtávsebészet irányítási problémáin túlmenõen az orvosbiológia több területét - az orvostechnikát, a sebészrobotikát és az intelligens robotokat is - érintik.
A díjban részesült Harangozó Gábor európai és magyar szabadalmi ügyvivõ, a Danubia Szabadalmi és Jogi Iroda Kft. ügyvezetõ helyettese. A szakember széleskörû tapasztalattal rendelkezik a szabadalomjogi és versenyjogi tanácsadás, a szabadalmi kutatások, a szabadalmi és használatiminta-oltalmi bejelentések elõkészítése és képviselete, valamint a peres eljárások területén.
Megkapta a Jedlik Ányos-díjat Koványiné Lax Györgyi vegyészmérnök, akinek a pályafutása az Egyesült Gyógyszer- és Tápszergyárhoz, késõbbi nevén Egishez kötõdik. Számos pregenerikus és generikus gyógyszer szabadalmaztatott szintézisének kidolgozásában vett részt (például piroxicam, tamsulosin). Aktív részese volt a rosuvastatin cink só gyártó eljárás és a Form I kristályos módosulat kifejlesztésének (Delipid 2009), amely az Egis kiemelkedõ jelentõségû terméke lett.
A Jedlik Ányos-díjat immár 28. alkalommal osztották ki. A megalapítása óta eltelt több mint negyedszázad alatt a rangos kitüntetésben csaknem 150-en részesültek, akik jellemzõen kiemelkedõ iparjogvédelmi portfólióval rendelkezõ feltalálók, kutatók, fejlesztõk, továbbá szabadalmi ügyvivõk, ügyvédek, jogi képviselõk, valamint hivatali munkatársak voltak - olvasható az SZTNH közleményében.
Forrás: MTI