2024.04.16
Nem kell automatikusan eltiltani a daganatból felépült gyermekeket számos tevékenységtõl
Nem kell automatikusan eltiltani a daganatos bete
A tanulmány a világon elsõkĂ©nt valamennyi gyermekkori daganattĂpusra kiterjedve vizsgálta, hogyan boldogulnak az Ă©rintettek az Ă©let fontosabb terĂĽletein.
A tanulmánybĂłl kiderĂĽl, hogy a gyermekkorban daganatos betegsĂ©gen átesettek sokkal egĂ©szsĂ©gtudatosabban Ă©lnek kortársaiknál. Ugyanakkor a kutatĂłk szerint a társadalmi beilleszkedĂ©sĂĽk megkönnyĂtĂ©sĂ©re egyĂ©nre szabott pszichoszociális programokra van szĂĽksĂ©g.
A kutatás az Ă©let öt fõ terĂĽletĂ©n - továbbtanulás, munkavállalás, családalapĂtás Ă©s Ă©letminõsĂ©g, valamint egĂ©szsĂ©gmegõrzĂ©s - vizsgálta, hogyan teljesĂtenek a gyermekdaganatbĂłl felĂ©pĂĽltek egĂ©szsĂ©ges kortársaikkal Ă©s testvĂ©reikkel összevetve.
A betegségbõl felépültek és testvéreik közötti eltérés a testvérek javára valamennyi vizsgált területen érzékelhetõ - egészséges kortársaikkal összevetve a különbség általában kisebb - idézi a JAMA Pediatrics szakfolyóirat Hernádfõi Márk elsõ szerzõt, a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájának hallgatóját, a Magyar Református Egyház Bethesda Gyermekkórházának csecsemõ- és gyermekgyógyász rezidensét.
Ez az eredmĂ©ny egyĂşttal rávilágĂt arra, mekkora sĂşllyal bĂr a család Ă©s a mikrokörnyezet a betegek kĂ©sõbbi boldogulásában Ă©s társadalmi integráciĂłjában - mondta Hernádfõi Márk.
A kutatás szerint a gyermekkori daganatbĂłl felĂ©pĂĽlt egĂ©szsĂ©ges fiatalok közĂ©piskolai oktatásban valĂł rĂ©szvĂ©tele Ă©s annak elvĂ©gzĂ©se között nincs lĂ©nyeges kĂĽlönbsĂ©g Ă©s az eltĂ©rĂ©s egyetemi alap- Ă©s mesterkĂ©pzĂ©sben sem szignifikáns. Az agydaganatbĂłl felĂ©pĂĽlt gyermekek ugyan kisebb valĂłszĂnĂ»sĂ©ggel fejezik be közĂ©piskolai Ă©s egyetemi alapszintĂ» tanulmányaikat, a szolid (nem hematolĂłgiai rosszindulatĂş) daganatokbĂłl felĂ©pĂĽltek egĂ©szsĂ©ges kortársaiknál mĂ©g valamivel nagyobb esĂ©llyel is vĂ©geznek közĂ©pszintĂ» Ă©s egyetemi alapkĂ©pzĂ©st.
Garami MiklĂłs gyermekonkolĂłgus, a Semmelweis Egyetem GyermekgyĂłgyászati Klinika TĂ»zoltĂł utcai rĂ©szlegĂ©nek docense, munkacsoport vezetõ (levelezõ szerzõ) szerint a daganatos gyermekek Ă©letkilátása folyamatosan javul; mára tĂz betegbõl nyolc felĂ©pĂĽl Ă©s teljes Ă©letet Ă©lhet, ezĂ©rt társadalomba valĂł visszailleszkedĂ©sĂĽk megkönnyĂtĂ©se egyre inkább napirendi kĂ©rdĂ©s.
Az eredmĂ©nyekbõl kiderĂĽl, hogy a gyermekkorban daganatos betegsĂ©gbõl felĂ©pĂĽlõk Ă©s egĂ©szsĂ©ges társaik munkavállalási aránya hasonlĂł, testvĂ©reikĂ©tõl azonban jelentõsen elmarad. A betegsĂ©gen átesettek nagyobb számban szembesĂĽlnek azzal, hogy álláskeresĂ©skor visszautasĂtják jelentkezĂ©sĂĽket Ă©s az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi állapotuk megĂtĂ©lĂ©se miatti munkanĂ©lkĂĽlisĂ©g aránya is magasabb, mint a nem Ă©rintett lakosságĂ©, ennek mĂ©rtĂ©kĂ©t a daganat tĂpusa jelentõsen befolyásolja.
A legmarkánsabb kĂĽlönbsĂ©g a családalapĂtás terĂ©n Ă©rzĂ©kelhetõ: a gyermekkori daganatbĂłl felĂ©pĂĽltek körĂ©ben kevesebben házasodnak Ă©s kevesebb gyermeket vállalnak, Ă©s mivel a daganatellenes terápia egyik mellĂ©khatása lehet a termĂ©ketlensĂ©g, testvĂ©reikhez kĂ©pest nagyobb arányban tapasztalnak termĂ©kenysĂ©gi problĂ©mákat.
A daganatból felépült betegekre sokkal kevésbé jellemzõ az egészségügyi kockázatot jelentõ viselkedésminták követése, káros szenvedélyek ûzése, ami arra utal, hogy általánosságban egészségtudatosan élnek.
Garami MiklĂłs hangsĂşlyozta, hogy nem kell automatikusan eltiltani a daganatbĂłl felĂ©pĂĽlt fiatalokat az autĂłvezetĂ©stõl, korábban "veszĂ©lyesnek ĂtĂ©lt" szakmáktĂłl, versenysporttĂłl.
"Emellett a kutatás ráirányĂtja a figyelmet a társadalmi szintĂ» pozitĂv diszkrimináciĂł fontosságára, melyre pĂ©lda lehet a családalapĂtást támogatĂł tĂ©rĂtĂ©smentes petesejt- Ă©s hĂmivarsejt fagyasztás" - magyarázta a gyermekonkolĂłgus.
A beilleszkedĂ©st megkönnyĂtheti a terápiás törtĂ©netet Ă©s jövõre vonatkozĂł orvosi ajánlásokat tartalmazĂł ĂştlevĂ©l, amely segĂti a daganatterápiában nem (kellõen) jártas orvosok eligazodását Ă©s megoldást jelenthet egyebek mellett a pályaalkalmassági orvosi vizsgálaton. Az Ăştlevelet várhatĂłan idĂ©n vezetik be Magyarországon Ă©s az EurĂłpai UniĂł több országában.
Az eddigi legátfogóbb, mintegy 400 ezer érintett adatait összegzõ tanulmány 1986 és 2023 között, a témában megjelent kutatások eredményeit öleli fel.
Forrás: MTI