2025.12.29
700 milliárd forintot már elszórtak rá, Paks 2 most az évtized legnagyobb pénzügyi kockázatával fenyeget
Nagyjából ugyanabban az időben, amikor a washingtoni Trump-látogatásról hazatérő Orbán-stáb diadalmasan bejelentette, hogy a tervezett paksi bővítés mentességet kapott a benne részt vevő orosz cégek elleni amerikai szankciók alól...
A magyar kormány egyĂ©rtelmű Ărásbeli jelzĂ©st kapott az EurĂłpai BizottságtĂłl arrĂłl, hogy a projekt (pontosabban annak állami támogatása) jelenleg nem rendelkezik uniĂłs jĂłváhagyással.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden, a beruházással kapcsolatos kifizetĂ©s jogilag megkĂ©rdĹ‘jelezhetĹ‘nek minĹ‘sĂĽl, ami meglehetĹ‘sen kockázatossá teszi a legĂşjabban jövĹ‘ februárra tervezett „elsĹ‘ betonöntĂ©st” (a szerkezeti betonelemek kialakĂtásának megkezdĂ©sĂ©t), amikortĂłl a paksi munkagödörben zajlĂł Ă©pĂtkezĂ©s hivatalosan is Ă©pĂĽlĹ‘ atomerĹ‘műnek számĂtana.
Az Ă©rtesĂtĹ‘t Teresa Ribera, a Bizottság ĂĽgyvezetĹ‘ alelnöke kĂĽldte, a formális cĂmzett pedig Lakos Eszter, a Tisza EP-kĂ©pviselĹ‘je volt, aki nem sokkal korábban Ărásbeli kĂ©rdĂ©st tett fel a bĹ‘vĂtĂ©s körĂĽli jogi helyzet tisztázása vĂ©gett. Ennek megĂ©rtĂ©sĂ©hez fontos rögzĂteni, hogy a tagállamok terĂĽletĂ©n zajlĂł nukleáris beruházások engedĂ©lyezĂ©sĂ©ben (az UniĂł egyik alapját jelentĹ‘ Euratom SzerzĹ‘dĂ©s nyomán) az EurĂłpai Bizottság kikerĂĽlhetetlen; ezĂ©rt is volt problĂ©ma, hogy a magyar kormány a 2014-ben aláĂrt Orbán-Putyin atompaktummal megprĂłbálta megkerĂĽlni, ami Ă©vekkel kĂ©sleltette megvalĂłsĂtás megkezdĂ©sĂ©t. Lakos arra kĂ©rdezett rá, hogy miután az EurĂłpai UniĂł BĂrĂłsága 2025. szeptember 11-i ĂtĂ©letĂ©ben megsemmisĂtette az EurĂłpai Bizottság 2017. Ă©vi határozatát (amely jĂłváhagyta Paks 2 állami támogatását), mi a pontos jogi helyzet most az uniĂłs engedĂ©llyel.
A kĂ©rdĂ©sben az szerepelt, hogy milyen közvetlen hatással van az ĂtĂ©let a beruházáshoz kapcsolĂłdĂł meglĂ©vĹ‘ szerzĹ‘dĂ©sekre, közbeszerzĂ©si határozatokra Ă©s finanszĂrozási megállapodásokra - kĂĽlönösen az orosz szervezetekhez kapcsolĂłdĂłkra -, Ă©s a Bizottság fellebbezni fog-e az ĂtĂ©let ellen, vagy inkább korrekciĂłs eljárásokat indĂt; milyen lĂ©pĂ©sek várhatĂłak a 2017. Ă©vi támogatás-jĂłváhagyási határozat ĂşjbĂłli Ă©rtĂ©kelĂ©se ĂĽgyĂ©ben, Ă©s milyen lehetĹ‘sĂ©geket lát a Bizottság Magyarország számára az uniĂłs jognak valĂł megfelelĂ©s fenntartására.
Teresa Ribera válasza azok álláspontját erĹ‘sĂti, akik szerint az engedĂ©lyezĂ©s ezzel visszakerĂĽlt a startmezĹ‘re. Az alelnök azt Ărta: „Az állami támogatást jĂłváhagyĂł határozat hatályát vesztette (…) A határozat megsemmisĂtĂ©sĂ©t követĹ‘en az állami támogatások ellenĹ‘rzĂ©si eljárása ismĂ©t a EB-hez kerĂĽlt, visszajutva a határozat elfogadását követĹ‘ szakaszba.”
Az állami támogatás a beruházás egyik kulcseleme. Korábbi eljárásában a Bizottság azt állapĂtotta meg, hogy Paks 2 teljes egĂ©szĂ©ben állami támogatással Ă©pĂĽl(ne), olyan finanszĂrozással, amelyet egy magánberuházĂł racionálisan nem vállalna. Ha az Ăşjraindult engedĂ©lyezĂ©s nyomán a testĂĽlet arra jut, hogy az állami támogatás tĂ©nye nem egyeztethetĹ‘ össze az EU versenyszabályaival – pĂ©ldául a Roszatom tendereztetĂ©s nĂ©lkĂĽli megbĂzása miatt, aminek a jogszerűsĂ©gĂ©t korábban Ă©rdemben nem vizsgálták, most viszont a bĂrĂłsági ĂtĂ©let szerint mĂ©lyrehatĂłan vizsgálni kell -, akkor az összes eddigi Ă©s ezutáni kifizetĂ©st vissza kell fizetni.
Bár az eddig csupán egy munkagödör kiásásáig jutó folyamatra már mintegy 700 milliárd forintot költöttek, a visszafizetés veszélye különösen az első betonöntés után válik fenyegetővé, az igazán költséges műveletek ugyanis ekkor következnek.
SzijjártĂł PĂ©ter kĂĽlgazdasági Ă©s kĂĽlĂĽgyminiszter a napokban azt mondta, hogy a beruházás minden szĂĽksĂ©ges engedĂ©llyel rendelkezik, Ăgy a betonöntĂ©s a jövĹ‘ Ă©v elejĂ©n megkezdĹ‘dhet, ez azonban jogilag semmikĂ©ppen sem tarthatĂł a bizottsági válasz ismeretĂ©ben. A látszat sokkal inkább az, hogy az Orbán-kabinet a választások elĹ‘tt megprĂłbál kĂ©sz helyzetet teremteni a következĹ‘ kormány számára, olyan munkálatokat is elvĂ©gezve (jogszerűtlenĂĽl, Ă©s Ăgy a visszafizettetĂ©s kockázatát vállalva), ahonnan Ăşgymond már nincs visszaĂşt.
Forrás: nepszava.hu / abc24 media