2025.05.13
Phsy.org: az univerzum várhatóan hamarabb pusztul el, mint azt korábban gondolták
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták - közölte a Phsy.org tudományos-ismeretterjesztő hírpor
Heino Falcke asztrofizikus, Michael Wondrak kvantumfizikus Ă©s Walter van Suijlekom matematikus, a hollandiai Nijmegen Radboud Egyetem professzorainak közös kutatását ismertetve a hĂrportál közölte: a szerzĹ‘k kimutatták, hogy nemcsak a fekete lyukak, hanem más objektumok, pĂ©ldául a neutroncsillagok is kĂ©pesek "elpárologni" a Hawking-sugárzáshoz hasonlĂł folyamaton keresztĂĽl.
A hĂrportál szerint a tudĂłsok azt vizsgálták, mikor halnak ki vĂ©gleg a leghosszabb Ă©letűnek ĂtĂ©lt Ă©gitestek, a fehĂ©r törpĂ©k. SzámĂtásaikat a Stephen Hawking brit fizikusrĂłl elnevezett Hawking-sugárzásra alapozták. A Hawking-sugárzás egyik következmĂ©nye, hogy a fekete lyuk nagyon lassan rĂ©szecskĂ©kre Ă©s sugárzásra bomlik. Ez tette lehetĹ‘vĂ© a leghosszabb ideig fennmaradĂł Ă©gitest, a fehĂ©r törpe megszűnĂ©sĂ©nek elmĂ©leti kiszámĂtását - Ărták.
A tudĂłsok kimutatták továbbá, hogy a Hawking-sugárzás folyamata elmĂ©letileg más, gravitáciĂłs mezĹ‘vel rendelkezĹ‘ objektumokra is vonatkozik. A számĂtásaik szerint egy tárgy párolgási ideje csak a sűrűsĂ©gĂ©tĹ‘l fĂĽgg - jegyeztĂ©k meg.
"Az univerzum vĂ©ge sokkal hamarabb jön el, mint várták, de szerencsĂ©re mĂ©g mindig nagyon távol van" - idĂ©zte Heino FalckĂ©t, a tanulmány vezetĹ‘ szerzĹ‘jĂ©t a hĂrportál.
Az emberisĂ©gnek nem kell tĂşlságosan aggĂłdnia az univerzum vĂ©ge miatt - idĂ©zte Walter van Suijlekom társszerzĹ‘t a hĂrportál. A matematikus hozzátette: a Nap körĂĽlbelĂĽl egymilliárd Ă©v mĂşlva tĂşl forrĂłvá válik az Ă©lethez, Ă©s felforralja Földön az Ăłceánokat.
A Nap továbbá körĂĽlbelĂĽl nyolcmilliárd Ă©v mĂşlva kezd oly Ă©rtĂ©kben tágulni, hogy "felfalja addigra már kopár Ă©s Ă©lettelen bolygĂłnkat" - Ărta a kutatĂłk tanulmányát ismertetve a Phsy.org tudományos-ismeretterjesztĹ‘ hĂrportál.
Forrás: MTI