2025.03.11
Jogi trükkel előzné meg az Európai Bizottság, hogy az Orbán-kormány blokkolhassa az EU tervezett kölcsönfelvételét
Orbán-biztossá tennék az uni&
Olyan megoldáson dolgoznak Brüsszelben, amely megakadályozná, hogy az Orbán-kormány megvétózhassa az EU felfegyverzéséhez szükséges hitelfelvételt – értesült a Népszava európai bizottsági forrásokból. Ennek azért lehet nagy a jelentősége, mert Orbán Viktor kormányfő már a hétvégén utalt arra, hogy a magyar jóváhagyás korántsem automatikus.
MĂşlt hĂ©ten jelentette be az EurĂłpai Bizottság (EB) az EU felfegyverezĂ©sĂ©t cĂ©lzĂł csomagját, amelynek lĂ©nyegi elemeit a csĂĽtörtökön az EU-s tagállami vezetĹ‘k, köztĂĽk Orbán Viktor is támogatta. Ennek egyik fontos rĂ©sze egy Ăşj uniĂłs hitelfelvĂ©tel, amelynek összege akár 150 milliárd eurĂłra is rĂşghat. A pĂ©nzt az EB vennĂ© fel, jĂłval elĹ‘nyösebb feltĂ©telekkel, mint ahogy a legtöbb tagállam piaci hitelhez juthatna. Azt csak a napokban vĂ©glegesĂtik, hogy ebbĹ‘l a keretbĹ‘l mire költenĂ©nek.
Orbán Viktor a Magyar Kereskedelmi Ă©s Iparkamara hĂ©tvĂ©gi fĂłrumán arrĂłl beszĂ©lt, a magyar alkotmány nem teszi lehetĹ‘vĂ©, hogy támogassák az uniĂł eladĂłsĂtását. A miniszterelnök arra utalt: tavaly tavasszal beleĂrták az AlaptörvĂ©nybe, hogy olyan uniĂłs hitelfelvĂ©telhez, amely „Magyarország által teljesĂtendĹ‘ fizetĂ©si kötelezettsĂ©get keletkeztet” a magyar OrszággyűlĂ©s kĂ©tharmados támogatása szĂĽksĂ©ges. A kormányfĹ‘ Ăşgy fogalmazott: „Az EU majd Ăłriási hiteleket akar felvenni (…), egy ilyen hitelfelvĂ©telhez a parlament kĂ©tharmadának a jĂłváhagyása szĂĽksĂ©ges.”
A legtöbb esetben az EU költségvetését érintő kérdésekben a tagállamok egyhangú döntésére van szükség.
Csakhogy Ursula von der Leyen, az EurĂłpai Bizottság elnöke egy általunk is látott levĂ©lben egy olyan megoldás mellett tette le a voksát, amelyhez elĂ©g a tagállamok minĹ‘sĂtett többsĂ©ge. ĂŤgy Magyarország Ă©s akár Szlovákia egyĂĽtt sem tudná megakadályozni az Ăşj hitelfelvĂ©telt.
A minĹ‘sĂtett többsĂ©g esetĂ©n a tagállamokat tömörĂtĹ‘ Tanácsban elĂ©g, ha 55 százalĂ©k támogat egy javaslatot, ha az egyetĂ©rtĹ‘ országok legalább az EU teljes lakosságának 65 százalĂ©kát kĂ©pviselik.
Ehhez a „trĂĽkkhöz” az EU működĂ©sĂ©rĹ‘l szĂłlĂł szerzĹ‘dĂ©s 122. cikkĂ©t használnák föl, amiben az tagok közötti szolidaritás szellemĂ©ben hozhatnak gazdasági intĂ©zkedĂ©seket az államok a Bizottság javaslatára. Nem ez lenne az elĹ‘ eset, hogy ezt a mĂłdszert alkalmazza az EB, a COVID-járvány után pĂ©ldául a munkanĂ©lkĂĽlisĂ©gi kockázatok mĂ©rsĂ©klĂ©sĂ©re szolgálĂł ideiglenes támogatást is erre a jogi Ă©rvelĂ©sre alapozták. (A Covid-járvány után lĂ©trehozott helyreállĂtási alaphoz is az EU vett föl piaci hiteleket a gazdaság Ă©lĂ©nkĂtĂ©sĂ©re. Akkor az uniĂłs keretbĹ‘l Magyarországnak mintegy 3,9 milliárd eurĂł kedvezmĂ©nyes hitel jár, de ehhez nem fĂ©rhet hozzá a kormány, mert nem teljesĂt bizonyos átláthatĂłsági Ă©s korrupciĂłellenes feltĂ©teleket.)
Noha Orbán a hĂ©tvĂ©gi beszĂ©dĂ©ben arrĂłl beszĂ©lt, hogy az uniĂłs hitel „Magyarország által teljesĂtendĹ‘ fizetĂ©si kötelezettsĂ©get keletkeztet”, kĂ©t, általunk megkĂ©rdezett szakĂ©rtĹ‘ szerint ez nincs Ăgy. Ez szerintĂĽk csak akkor lenne igaz, ha Magyarország is fölvenne az EB-n keresztĂĽl hitelt vagy ha egy kölcsönt kĂ©rĹ‘ tagállam elmaradna törlesztĂ©ssel Ă©s államcsĹ‘döt jelentene, amire azonban kicsi az esĂ©ly.
Forrás: nepszava.hu / abc24 media