2025.03.06
Agykutatás Hete: Hogyan segíti az agyi frissesség megőrzését a kreatív tevékenység?
Az idegtudomány egyre több bizony&iacu
A nemzetközi Agykutatás Hete Ă©vrĹ‘l Ă©vre más-más agykutatással kapcsolatos tĂ©mával segĂt megismertetni az emberi agy működĂ©sĂ©t. Az idei tĂ©ma az agy Ă©s a művĂ©szet: kreativitás az elmĂ©ben.
A Brain Awareness Week az agykutatás ünnepe Európa-szerte, célja, hogy megismertesse az emberekkel az agykutatás jelenlegi helyzetét, az agyi rendellenességek, például az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a stroke, a skizofrénia és a depresszió diagnosztizálásában, kezelésében és megelőzésében elért eredményeket. Az idén március 10 és 16-a között kerül sor a programokra Magyarországon is.
A művészet boldogabbá tesz
Az emberi agy körĂĽlbelĂĽl 86 milliárd neuront tartalmaz, amelyek folyamatosan kapcsolatban állnak egymással, Ă©s Ăşj szinaptikus hálĂłzatokat Ă©pĂtenek ki a megĂ©lt tapasztalatok hatására. Az idegtudomány legfrissebb kutatásai szerint a művĂ©szet serkenti az Ăşj idegpályák kialakĂtását, ez a változásra valĂł kĂ©pessĂ©g pedig lehetĹ‘vĂ© teszi a tanulást, az alkalmazkodást, kreatĂvabb gondolkodást eredmĂ©nyez, lassĂtja a hanyatlást Ă©s mĂ©g a szerotoninszintet is emelheti.
„A közelmĂşltban az EgyesĂĽlt Királyság kĂĽlönbözĹ‘ mĂşzeumaiban agykutatĂłk egy kĂsĂ©rlettel arra kerestek bizonyĂtĂ©kot, hogy mennyire jĂł hatással van a művĂ©szet az emberi agyra” – számolt be rĂłla Dr. Bohács Krisztina, a kognitĂv kĂ©pessĂ©gek fejlesztĂ©sĂ©vel foglalkozĂł intelligenciakutatĂł, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetĹ‘je. „A festmĂ©nyek agyhullámokra gyakorolt hatását elektroencefalogramos (EEG) monitorral teszteltĂ©k a látogatĂłkon. Több mint 23 ezer rĂ©sztvevĹ‘ vizsgálata után megállapĂtották, hogy azok, akik hetente átĂ©lnek valamilyen művĂ©szeti Ă©lmĂ©nyt, vagy Ă©vente nĂ©hányszor kulturális esemĂ©nyeken vesznek rĂ©szt, boldogabbnak Ă©rzik magukat, Ă©s jobb mentális állapotban vannak, mint azok, akiket egyáltalán nem vonz a művĂ©szet” – magyarázta a szakĂ©rtĹ‘.
Use it, or lose it! - Ha nem használod az agyad, elveszĂted
Több kutatás is alátámasztja, hogy az akár csak hobbi szinten művĂ©szi tevĂ©kenysĂ©get vĂ©gzĹ‘ emberek kevĂ©sbĂ© hajlamosak a kognitĂv zavarokra, mint azok, akik nem festenek, Ărnak vagy táncolnak.
„EgyĂ©rtelműen bizonyĂtott, hogy már 45 perc alkotás után drámaian csökken az emberek kortizolszintje vagyis a felhalmozĂłdott stresszhormon” – hangsĂşlyozta Dr. Bohács Krisztina. „A kĂ©zműveskedĂ©s, de akár a zenehallgatás, az Ă©neklĂ©s is csökkentik a stresszt, a szorongást Ă©s a depressziĂłt” – tette hozzá.
A szakĂ©rtĹ‘ szerint az Ăşj, ismeretlen kĂ©szsĂ©gek elsajátĂtása, pĂ©ldául egy hangszer megszĂłlaltatása, de akár az 50-60 Ă©ves korban elkezdett nyelvtanulás is, magas szintű kognitĂv folyamatok aktiválását igĂ©nyli. Tanulmányok kimutatták azt is, hogy a rendszeres fizikai aktivitás, pĂ©ldául a tánc vagy a zeneterápia, javĂthatja a memĂłriát Ă©s a reakciĂłidĹ‘t idĹ‘sebb felnĹ‘tteknĂ©l, beleĂ©rtve a demenciában szenvedĹ‘ket is.
„Az Ăşgynevezett „superagers’ csoport tagjai, vagyis a magas kort megĂ©lĹ‘k, szinte kivĂ©tel nĂ©lkĂĽl rendszeresen olvasnak Ă©s alacsony a kortizol szintjĂĽk, Ăgy szabadon termelĹ‘dik bennĂĽk a BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) nevű fehĂ©rje, amely egyszerre gátolja a meglĂ©vĹ‘ agysejtek pusztulását Ă©s segĂti az Ăşjak szĂĽletĂ©sĂ©t, a neuronok közötti kapcsolatok kialakulását” – hĂvta fel a figyelmet az intelligenciakutatĂł.
A GEM Tanulási Központ szakmai vezetĹ‘je szerint, ha a lehetĹ‘ legegĂ©szsĂ©gesebbek akarunk maradni, akkor az elmĂ©nk edzĂ©sĂ©t legalább annyira elĹ‘tĂ©rbe kell helyeznĂĽnk, mint amennyire a testĂĽnk állapotára koncentrálunk. Ahhoz, hogy a hosszĂş Ă©letkort jĂłl Ă©ljĂĽk meg, hosszabban meg kell Ĺ‘riznĂĽnk az agyunk fittsĂ©gĂ©t. A kognitĂv aktivitás fenntartása hozzájárulhat az idĹ‘skori Ă©letminĹ‘sĂ©g javĂtásához.
„Az Alzheimer-kĂłr Ă©s a demencia kialakulásának folyamata egyelĹ‘re csak lassĂthatĂł, a teljes gyĂłgymĂłd továbbra is várat magára, de a memĂłriakĂ©szsĂ©gek csiszolásával Ă©s fenntartásával, kreatĂv tevĂ©kenysĂ©gekkel, egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłddal, mozgással – a lehetĹ‘sĂ©gekhez kĂ©pest – megvĂ©dhetjĂĽk magunkat a degeneratĂv betegsĂ©gek pusztĂtásaitĂłl.” – vĂ©li Dr. Bohács Krisztina.
Forrás: abc24 media / Fotó: GEM Tanulási K&o