2025.02.27
Szegeden végeztek először az országban radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát
A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) vé
A közlemĂ©ny szerint a prosztatarák gyĂłgyĂtására eddig alapvetĹ‘en a hormonterápiát, a kĂĽlönbözĹ‘ kemoterápiás szereket Ă©s a besugárzást alkalmazták, ezeket egĂ©szĂti ki a radioizotĂłpos kezelĂ©s.
A közlemĂ©ny idĂ©zte Pávics LászlĂłt, az SZTE Nukleáris Medicina IntĂ©zet vezetĹ‘jĂ©t aki kifejtette, a diagnosztikában Ă©s a terápiában Ăşj lehetĹ‘sĂ©get nyitott, hogy a prosztatarákra jellegzetes biokĂ©miai eltĂ©rĂ©seket is meg lehet jelenĂteni megfelelĹ‘ izotĂłpos jelölĂ©ssel. Ha olyan radioizotĂłpot használnak megfelelĹ‘ molekulához kötve, amelynek terápiás - sejtroncsolĂł - hatása van, akkor specifikusan tudják kezelni a prosztatarák - csontban, nyirokcsomĂłban, lágyrĂ©szekben Ă©s egyĂ©b szervekben - megjelenĹ‘ áttĂ©teit. A 177-lutĂ©cium PSMA (prosztata specifikus membrán antigĂ©n) terápia a betegeket nem terheli meg, mellĂ©khatással alig kell számolni.
A mintegy nyolcezer prosztatarákos páciens eredményeit értékelő tanulmányok szerint a betegek több mint 50 százaléka már az első kezelésre jól reagált, illetve 80 százalékuk esetében többszöri kezeléssel jelentős javulást értek el jó életminőség mellett.
Az intĂ©zet munkacsoportja 2017-ben kezdett foglalkozni a PSMA-n alapulĂł diagnosztikus kĂ©szĂtmĂ©ny alkalmazásával. 2019-ben az egyetem urolĂłgiai klinikájával egyĂĽttműködve elvĂ©geztĂ©k az elsĹ‘ radioizotĂłpos sebĂ©szeti szondával vezĂ©relt nyirokcsomĂł-eltávolĂtást. 2020 decemberĂ©tĹ‘l a Nukleáris Medicina IntĂ©zetben megkezdtĂ©k a prosztataspecifikus membrán antigĂ©n PET/CT diagnosztikai vizsgálatát is, ami 2022 Ăłta a prosztatarákos betegek rutin diagnosztikai mĂłdszerĂ©vĂ© vált. A vizsgálatokra jelenleg az ország minden rĂ©szĂ©bĹ‘l Ă©rkeznek betegek Szegedre. A mintegy nyolcĂ©ves fejlesztĹ‘ munka eredmĂ©nyekĂ©nt, az Onkoterápiás Klinika közreműködĂ©sĂ©vel vált lehetĹ‘vĂ© az elsĹ‘, most már terápiás alkalmazása ennek az eljárásnak.
A radioizotĂłpos prosztatadaganat terápia intravĂ©násan beadott infĂşziĂł formájában törtĂ©nik, jelenleg kĂ©t-háromnapos kĂłrházi tartĂłzkodással jár. A beavatkozás a jövĹ‘ben a tervek szerint akár ambulánsan is elvĂ©gezhetĹ‘ lesz. Hathetente hat ciklust alkalmaznak, de a kezelĂ©sek száma szĂĽksĂ©g szerint növelhetĹ‘. EgyelĹ‘re az SZTE Nukleáris Medicina IntĂ©zetĂ©ben NEAK-támogatással három beteget kezelnek az Ăşj mĂłdszerrel, közĂĽlĂĽk ketten már felvettĂ©k az elsĹ‘ kezelĂ©st, Ĺ‘k jĂłl vannak. A radioizotĂłpos terápia nem váltja ki az egyĂ©b kezelĂ©seket, hanem olyan plusz lehetĹ‘sĂ©g, amely megnyĂşjtja a progressziĂłmentes tĂşlĂ©lĂ©st Ă©s javĂtja az Ă©letminĹ‘sĂ©get, olyan páciensek esetĂ©ben is, akiknek elĹ‘rehaladott, kiterjedt betegsĂ©ge van.
Forrás: MTI