2024.11.22
Czomba Sándor: jövõre kilenc százalékkal nõ a minimálbér
Jövõre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év m
Nem volt egyszerû, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselõi között - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelõs államtitkára csütörtökön Miskolcon, a száz legjelentõsebb Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei székhelyû vállalkozást felsorakoztató TOP100 kiadvány ünnepélyes bemutatásán és átadásán.
Czomba Sándor ismertetĂ©se szerint Ăgy a következõ három Ă©vben átlagosan tizenkĂ©t százalĂ©kkal nõ majd a minimálbĂ©r.
Elmondta, a bĂ©remelĂ©sek teljesĂtĂ©sĂ©vel a kormány azt szeretnĂ© elĂ©rni, hogy 2027-re a minimálbĂ©r elĂ©rje az akkori rendszeres bruttĂł átlagkereset ötven százalĂ©kát. A garantált bĂ©rminimum is megmarad Ă©s jövõre hĂ©t százalĂ©kkal nõ - emelte ki az államtitkár.
Az államtitkár szerint a bérmegállapodás megszületésével "megvan rajzolva a pálya", ez megadja az elvi lehetõséget arra, hogy 2028-ra a minimálbér összege akár a 400 ezer forintot is elérje. Kiemelte, a vállalkozások fontos feladata lesz a következõ idõszakban a GDP-be "alaposan beleszóló" termelékenység és hatékonyság növelése, az eredmények elérése érdekében.
Czomba Sándor elmondta, emelkedik a bejelentett munkaerõigények száma és "feszes" a munkaerõpiac, ami azt jelenti, hogy a vállalkozásoknak nehéz megfelelõ munkaerõt találniuk. Az elmúlt idõszakban nem esett vissza a foglalkoztatás olyan mértékben, amely a gazdasági adatok alapján várható volt.Kiemelte, ez annak is köszönhetõ, hogy a vállalkozások az utolsó pillanatig igyekeznek megtartani a megfelelõ munkaerõt.
Az államtitkár úgy fogalmazott, több beruházás megvalósulása is várható, Debrecen környékén például 2030-ig 30 ezer új álláshely jön létre. A vállalatok egy része nem a regisztrált álláskeresõk között keresi a megfelelõ munkaerõt, az országba betelepülõ cégek jelentõs része már munkatapasztalatokat szerzett humánerõt keres - fûzte hozzá.
A közfoglalkoztatásban annak indulásakor 300 ezren, mĂg most 65 ezren dolgoznak. Ez a foglalkoztatási forma azonban nem szĂ»nik meg, mert vannak olyan Ă©lethelyzetek, amelyekben szĂĽksĂ©g van erre. Hozzátette, a kormány elsõdleges cĂ©lja az, hogy a versenyszfĂ©rában biztosĂtsanak mindenkinek munkahelyet.
Kiemelte: a foglalkoztatási ráta tekintetĂ©ben Magyarország az EurĂłpai UniĂłban (EU) a skandináv országokkal Ă©s NĂ©metországgal van egy szinten, mĂg 2010-ben Máltával versenyzett az utolsĂł helyĂ©rt. Az idõsebb nĂ©pessĂ©g aktivitása is javul, mĂg hat Ă©vvel ezelõtt 30 ezer, most 140 ezer nyugdĂjkorhatárt betöltött ember dolgozik.
Alakszai Zoltán fõispán kiemelte: a tĂ©rsĂ©g gazdasága "hosszĂş mĂşltra" tekint vissza a nehĂ©zipar hagyományaitĂłl kezdve, az innovatĂv technolĂłgiai megoldásokig. A TOP100 kiadványban szereplõ vállalkozások nemcsak a mĂşlt öröksĂ©gĂ©t viszik tovább, hanem a jövõ formálásában is kulcsszerepet játszanak - mondta.
HangsĂşlyozta, ezek a vállalkozások kitartásukkal, innovatĂv gondolkodásukkal Ă©s folyamatos megĂşjulási kĂ©pessĂ©gĂĽkkel pĂ©ldát mutatnak a gazdasági Ă©let minden szereplõjĂ©nek. Hozzátette, az Ăşj iparágak, a megĂşjulĂł energiaforrások Ă©s a turizmus terĂĽletĂ©n zajlĂł beruházások mind azt jelzik, hogy a vármegye kĂ©pes megĂşjulni Ă©s alkalmazkodni a kihĂvásokhoz.
Tóth-Szántai József, (Pont Mi Egyesület - Fidesz-KDNP) Miskolc polgármestere köszöntõjében úgy fogalmazott, a listán szereplõ vállalkozások nemcsak saját sikereikért, hanem a vármegye gazdaságának fejlõdéséért is sokat tesznek.
A TOP100 gazdasági dĂjat ebben az Ă©vben a kazincbarcikai BorsodChem Zrt. nyerte el.
Forrás: MTI