2024.11.05
Antibiotikum-rezisztencia gének elõfordulását vizsgálták biogáz üzemekben szegedi kutatók
Antibiotikum-rezisztencia gének elõfordulását és k
A mikrobák antibiotikumokkal szembeni ellenálló-képességre kifejlesztett génjei õsi eredetûek. Az antibiotikumok használata a humán gyógyászatban és az állattenyésztésben azonban szelekciós nyomást gyakorol a különféle antibiotikum-rezisztenciát hordozó mikrobákra. Az ember által alkalmazott antibiotikumokkal párhuzamosan egyre nõ az antibiotikumokkal szemben ellenálló, patogén mikrobák által jelentett veszély is.
A szerves anyagok oxigĂ©ntõl elzárt körĂĽlmĂ©nyek között zajlĂł lebontása, az anaerob degradáciĂł - mely során a tiszta Ă©s fenntarthatĂł energiahordozĂł, a biometán keletkezik - egyben kĂĽlönfĂ©le hulladĂ©kokat – a többi közt szennyvĂziszapot Ă©s sertĂ©startĂłtelepek hĂgtrágyáját - feldolgozĂł bioremediáciĂłs eljárás is. A megoldással hatĂ©konyan csökkenthetõ a kĂĽlönfĂ©le szennyvizekben találhatĂł patogĂ©n baktĂ©riumok mennyisĂ©ge.
A szerves anyagok hatĂ©kony lebontásához meghatározott idõ szĂĽksĂ©ges, Ăgy a patogĂ©n Ă©s az emberre veszĂ©lytelen mikrobák között megtörtĂ©nhet a kĂĽlönfĂ©le antibiotikum-rezisztencia gĂ©nek cserĂ©je. E folyamat vizsgálatát nehezĂti, hogy a legtöbb anaerob környezetben Ă©lõ mikroorganizmus nem kĂ©pes megĂ©lni mikrobiális partnerek nĂ©lkĂĽl. ĂŤgy az ilyen közössĂ©gekben megtalálhatĂł antibiotikum-rezisztenciát hordozĂł mikrobák azonosĂtása speciális megközelĂtĂ©st igĂ©nyel, melyhez az egyre fejlettebb metagenomikai eljárások Ă©s bioinformatikai algoritmusok is segĂtsĂ©get nyĂşjthatnak.
Wirth Roland Ă©s munkatársai, a HUN-REN SZBK Mikrobiális Ă©s NövĂ©nyi Genomika KutatĂłcsoport a Water Research folyĂłiratban megjelent tanulmányukban kĂ©t szegedi biogázerõmĂ»bõl származĂł mintákat vizsgáltak. A szakemberek mikroba genomokat rekonstruáltak, valamint azonosĂtották az ezekben megtalálhatĂł antibiotikum-rezisztencia gĂ©neket Ă©s azok expressziĂłs aktivitását, azt, hogy az adott gĂ©nek alapján mennyi fehĂ©rje termelõdik.
A kutatás eredmĂ©nyei rávilágĂtottak arra, hogy az anaerob környezetben Ă©lõ mikroorganizmusok sokfĂ©le, antibiotikum-rezisztenciához köthetõ gĂ©nt hordoznak. Ezek között a legelterjedtebbek az Ăşgynevezett multidrog rezisztencia családba tartozĂł gĂ©nek. Ezek olyan gĂ©nek, amik sejtmembránba ágyazĂłdĂł fehĂ©rjĂ©ket kĂłdolnak, melyek többfĂ©le antibiotikum sejtbõl valĂł kipumpálására kĂ©pesek. Emellett az emberre veszĂ©lyes mikrobák ellenállĂł-kĂ©pessĂ©gĂ©t növelik olyan anyagok kijuttatásával a sejtbõl, mely elõsegĂti a sejtek összetapadását.
A vizsgálatok során megállapĂtották, hogy az antibiotikum-rezisztencia gĂ©nek számossága Ă©s aktivitása között korlátozott összefĂĽggĂ©s van. Az anaerob degradáciĂłs körĂĽlmĂ©nyek között nem minden antibiotikum-rezisztencia gĂ©n fejezõdik ki. Az eredmĂ©nyek alapján az anaerob kezelĂ©s hatĂ©kony a potenciálisan patogĂ©n mikrobák rezisztencia gĂ©njeinek aktivitáscsökkentĂ©sĂ©re. Azonban egyes, emberre veszĂ©lyes mikroba csoportok, mint pĂ©ldául a Staphylococcus fajok ellenállĂłnak bizonyultak az anaerob degradáciĂłs kezelĂ©sre. Ez az eredmĂ©ny a szennyvĂzkezelĂ©s további fejlesztĂ©sĂ©nek szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©re hĂvja föl a figyelmet.
Forrás: MTI