2024.07.23
Szabad szemmel is látható lesz öt égitest együttállása a nyári égbolton
Július 30-án hajnali fél négykor szabad szemmel is
Ezt követõen augusztus 4-Ă©n Ă©s 5-Ă©n a Mars a Bika felsõ szarvának csĂşcsára lĂ©p, Ăgy a Jupiter, a Mars Ă©s az Aldebaran formáznak majd egyenlõ szárĂş Ă©gi háromszöget - Ărja közlemĂ©nyĂ©ben a Svábhegyi CsillagvizsgálĂł, ahol a kĂĽlönleges egyĂĽttállások miatt rendhagyĂł mĂłdon hajnali programmal várják a látogatĂłkat.
JĂşlius 30-án a fogyĂł holdsarlĂł 30 fokos magasságban látszik majd a keleti látĂłhatár felett, sõt megvilágĂtatlan oldalának szĂĽrke fĂ©nye is megfigyelhetõ lesz. Egy kis távcsõvel az Ă©ppen nyugvĂł, teraszos falĂş Copernicus-krátert vagy a dĂ©li fĂ©ltekĂ©n lenyugvĂł, mĂ©g nagyobb Longomontanus-krátert is meg lehet majd pillantani.
Tõle jobbra fölfelé két fokkal a Fiastyúk csillaghalmaza lesz látható. A halvány kékesfehér csillagok alkotta csillaghalmaz ködös foltként tûnik majd fel a holdsarló mellett, egy kézitávcsõvel azonban kéttucat csillaga is megfigyelhetõ lesz.
A holdsarlĂł alatt öt fokkal a Mars bolygĂł jár majd, amely egy jellegzetes vöröses csillagnak tĂ»nik, hiszen bolygĂł lĂ©te miatt állandĂł fĂ©nnyel világĂt, nem pislákol. Ahhoz, hogy a bolygĂł 89 százalĂ©kos fázisát vagy a Mare Sirenum sötĂ©t tengerĂ©t látni lehessen, legalább kĂ©tszázszoros nagyĂtásĂş távcsövet kell használni.
A Mars alatt hat fokkal egy ugyanolyan fĂ©nyes, narancssárga csillag látszik majd, az Aldebaran. A Bika szemĂ©t kirajzolĂł csillag egy vörös Ăłriás, amelynek átmĂ©rõje negyvenötször nagyobb, mint a NapĂ©, ezĂ©rt lehet szabad szemmel is narancsszĂnĂ»nek látni. Mivel ez egy csillag, ezĂ©rt pislákol az egyenletes fĂ©nyĂ» Marshoz kĂ©pest, Ă©s akár a szivárvány szĂneiben is játszhat majd.
Az egyĂĽttállás ötödik Ă©giteste a legfĂ©nyesebb, csillagszerĂ» Jupiter lesz. Az Aldebaran csillagtĂłl öt fokkal balra látszik majd, összetĂ©veszthetetlenĂĽl fĂ©nyes, egyenletes fĂ©nyĂ» fehĂ©r csillagkĂ©nt. Egy kĂ©zitávcsõvel a körĂĽlötte keringõ 4 Galilei-hold is láthatĂł lesz, állványos csillagászati távcsõvel pedig a 35 Ăvmásodperces bolygĂłkorong egyenlĂtõi felhõsávjai is könnyen Ă©szrevehetõk.
Távcsõvel egy hatodik Ă©gitest, az Uránusz is csatlakozik a találkozĂłhoz. A zöldes szĂnĂ» csillagszerĂ» bolygĂł egy kĂ©zitávcsõvel is megfigyelhetõ, a FiastyĂşktĂłl 5,5 fokkal jobbra lefelĂ©. Nagyon aprĂł, mindössze 3,5 Ăvmásodperces korongja azonban csak kĂ©tszázszoros nagyĂtás fölött láthatĂł bolygĂłkorong alakĂşnak.
A közlemĂ©ny szerint az augusztus 4-Ă©n Ă©s 5-Ă©n láthatĂł egyĂĽttállás a Mars kĂĽlönleges helyzete miatt lesz nagyon izgalmas. A vörös szĂnĂ» Mars bolygĂł a Bika csillagkĂ©p fejĂ©t formázĂł, V betĂ» alakĂş Hyádok csillaghalmaz felsõ szárához csatlakozik. Az alsĂł szárán a már jĂłl ismert, narancssárga Aldebaran csillag ĂĽl majd. A Bika feje ekkor Ăşgy fog kinĂ©zni, mintha kĂ©t vörös szeme lenne, a szarvai kiindulása mentĂ©n, a kĂ©t szarv közĂ© pedig a Jupiter szĂşrĂłdik be, fĂ©nyes, fehĂ©ren tĂĽndöklõ, csillagszerĂ» Ă©gitestkĂ©nt. A három fĂ©nyes "csillag" egy egyenlõ szárĂş, tompaszögĂ» háromszöget alkot, tetejĂ©n a vörös Marssal, bal oldalán a fĂ©nyes fehĂ©r Jupiterrel.
A fõváros legnagyobb csillagászati dĂłmjában, a Svábhegyi CsillagvizsgálĂłban a programok során a Budapest kupolában lesz lehetõsĂ©g a helyi távcsõóriáson keresztĂĽl a kĂĽlönleges Ă©szlelĂ©sekre. Az Ăłriási lencsĂ©s távcsõ segĂtsĂ©gĂ©vel a Holdat, a bolygĂłkat Ă©s a kettõscsillagokat lehet akár több százszoros nagyĂtásban látni, a tĂĽkrös távcsõ pedig a csillaghalmazokrĂłl Ă©s az Ă©gi gázködök fodrairĂłl, gyĂ»rĂ»irõl ĂgĂ©r kĂĽlönleges kĂ©pet.
Az Ă©gitestbemutatĂłk közt a FiastyĂşk hĂ©t legfĂ©nyesebb csillaga akár szabad szemmel is megfigyelhetõ lesz, a helyi távcsöveken keresztĂĽl pedig a halmaz mĂ©lyĂ©n lĂ©võ tucatnyi kĂ©kesfehĂ©r csillag is láthatĂłvá válik majd. Meg lehet figyelni a Jupiter szĂnes felhõsávjait Ă©s nĂ©gy Galilei-holdját, a Szaturnusz gyĂ»rĂ»rendszerĂ©t Ă©s narancsos Titan Ăłriásholdját, a Marsot, valamint az Uránuszt, amelynek fĂ©nyeszöld szĂnĂ» korongja a helyi Ăłriástávcsövön keresztĂĽl jĂłl kivehetõvĂ© válik majd.
Az eseményen bemutatott objektumok eltérhetnek az elõre meghirdetettektõl, tekintettel az éppen aktuális légköri viszonyokra. Amennyiben borult idõ lesz, és nem látszódnának a csillagok, akkor virtuális csillagképtúrán a látogatók az égitestek olyan mélységeibe is bepillanthatnak, amelyeket még a legnagyobb távcsõvel sem lehetne látni.
Részletes program a csillagvizsgáló honlapján olvasható.
Forrás: MTI