2024.06.05
Zsarolni próbálta a kormányt Garancsi és Tiborcz cége, 20 milliárddal akartak többet
Nagy Márton tárcájának előterjesztése szerint a munkálatok felfüggesztésével fenyegette meg a kormányt a Dürer Parkot építtető NER-es cég, hogy 20 milliárd forinttal több pénzt kapjon a Városliget mellett felhúzott, kormányzati célokra szánt irodaházaiért
A Tiborcz István és Garancsi István közös érdekeltségébe tartozó Dürer Befektetési Kft. áprilisban állt elő azzal az igénnyel, hogy emeljék meg a korábban kialkudott 100 milliárd forintos vételárat. Információink szerint a szűkös források miatt még az illusztris háttér sem volt elég az igény elfogadtatásához, a kormány ugyanis úgy döntött, hogy nem változtat az eredeti összegen.
A 24.hu írta meg a múlt héten, hogy a Market és a Főnix Magántőkealap által jegyzett Dürer Befektetési (DB) Kft. 2022-ben a nyilvánosság kizárásával előzetes megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel (MNV) arról, hogy a régi Dürer Kert helyén fejlesszen két irodaházat, ahová állami szervezetek költözhetnek majd be. Az MNV egy kormányrendelet alapján kapott felhatalmazást az állam képviseletére, miután a kabinet úgy döntött: 110 milliárd forintos keretet biztosít a projektre. A DB akkor 100 milliárdért vállalta el a rá eső részt, az összesen közel 60 ezer négyzetméteres irodaház felépítését.
A tervek szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), az MNV, a Magyar Fejlesztési Bank és még tovább 11 állami szervezet költözik majd be a Dürer Parkba. Az MNV 2023 tavasza óta hat részletben közel 80 milliárd forintot előre ki is fizetett az épülő ingatlanokért. Ugyanakkor a 24.hu birtokába került egy NGM-előterjesztés, amely szerint az idén tavasszal a DB jelezte, hogy az épületek műszaki tartalma 10 milliárddal meghaladta a megállapodásban szereplő árat, másrészt a minisztériumok és a többi beköltöző szervezet extra igényei további 10 milliárdos költséggel járnak.
Az NGM az igény alapján egy megértő hangvételű előterjesztést vitt a kormány elé. Ebben azt írták, hogy az infláció és az emelkedő építőipari árak is közrejátszottak a beruházási költségek emelkedésében, továbbá az is növelte a kiadásokat, hogy a kormányzat csak több hónapos késéssel adta át a majdani beköltözők listáját.
A Nagy Márton által jegyzett előterjesztés szerint, amennyiben nem lesz többlet forrás, és az előszerződésben nem módosítják a vételárat, akkor az eladó várhatóan felfüggeszti a fejlesztést, mert "fedezet biztosítása nélkül saját kockázatára teljesítene." A minisztérium azt is hozzátette, hogy a felfüggesztés esetén a vételárnövekmény mellett várhatóan "további költség és kártérítés igénye is felmerülne az eladó részéről", ráadásul az érintett állami szervezetek továbbra is kénytelenek lennének a jelenlegi helyükön bérleti díjakat fizetni.
Úgy tudjuk, az ügyben időközben megszületett a kormánydöntés, amelyet a korábbiakhoz hasonlóan nem hoztak nyilvánosságra. Forrásaink szerint azonban a kormány pénzhiányra hivatkozva elutasította az előterjesztést.
Forrás: 24.hu / abc24 media