2024.04.13
Már drágább nálunk a kenyér az uniós átlagnál, a pékek szerint újabb áremelkedés jöhet
Raskó György agárközgazdász úgy számol, kilónként 160 forint adóval gyarapodik az államkassza a kenyereken.
Négy év alatt majdnem háromszorosára nőtt a kenyér ára Magyarországon, és az RTL Híradó által megkérdezett pékek azt mondják, a béremelések miatt tovább emelnék az áraikat.
A Csizmadia és Társai Kft. pékségében például a dolgozók többsége a szakmunkásoknak járó garantált bérminimumot kapja, amit 10 százalékkal emeltek tavaly december elsejével. Ezt próbálják kigazdálkodni, miközben az üzemanyagárak is emelkednek.
Az idén még nem emeltünk árat, mert úgy gondoltuk, hogy most még megbírunk ezzel az árral, de az elkövetkező időben biztosan fogunk - mondta a csatornának Csizmadia Lajosné, a cég ügyvezetője.
A KSH legfrissebb adatai szerint idén márciusban átlagosan 875 forintba került egy kiló fehér kenyér, míg 4 éve még csak 333 forintot kértek érte. Ráadásul az MNB kimutatása alapján tavaly év végén már néhány százalékkal drágább volta kenyér Magyarországon, mint átlagosan az Európai Unióban, pedig a koronavírus-járvány előtt még a tagállami átlag 80 százalékát sem érte el az ára hazánkban.
Nagy István agrárminiszter a háborúra, illetve az EU Oroszország elleni szankcióira hivatkozott a csütörtöki Kormányinfón, és úgy fogalmazott, "nem Magyarországon a legdrágább az élelmiszer. A drágulás volt Magyarországon drága. De azért volt drága, mert korábban nálunk volt a legolcsóbb".
Úgy vélte, még a magasabb energiaárakat fizetik a vevők, és leszögezte, mindent megtesz, ami rajta múlik. "53 forintba kerül az a gabona, ami egy kenyérben benne van. Az összes többi, az minden más. Ami a mi hatáskörünk, az az 53 forint" - jelentette ki.
Forrás: nepszava.hu / abc24 media