2024.02.18
Szennyezett genomadatok tisztĂtására alkalmas szoftvert fejlesztettek az SZBK kutatĂłi
Szennyezett genomadatok tisztĂtására alkalmas szo
A nagy áteresztõkĂ©pessĂ©gĂ» szekvenálásban a közelmĂşltban elĂ©rt technolĂłgiai fejlõdĂ©s Ă©s a szekvenálási költsĂ©gek zuhanása a genomszekvencia-adatbázisok soha nem látott mĂ©rtĂ©kĂ» növekedĂ©sĂ©hez vezet. A közelmĂşltban számos nagyszabásĂş szekvenálási kezdemĂ©nyezĂ©s indult azzal a cĂ©llal, hogy a rovarok, gerincesek, gombák, növĂ©nyek vagy vĂ©gsõ soron a Föld teljes eukariĂłta (valĂłdi sejtmaggal rendelkezõ) biodiverzitásának genomját feltĂ©rkĂ©pezzĂ©k. KĂĽlönbözõ biolĂłgiai vagy technikai problĂ©mák miatt azonban a genomok olyan szekvenciákat is tartalmazhatnak, amelyek nem a cĂ©lszervezethez tartoznak. A tartĂłsĂtott mĂşzeumi vagy a metagenomikai - a termĂ©szetes környezetbõl vett - mintákra támaszkodĂł projektek kĂĽlönösen Ă©rzĂ©kenyek a szennyezõdĂ©sre. Ha nem fordĂtanak rá kellõ figyelmet, a szennyezett referenciagenomok pontatlanul megjelölt szekvenciaadatokkal "mĂ©rgezik meg" a nyilvános adatbázisokat.
A nemzetközi egyĂĽttmĂ»ködĂ©ssel lĂ©trejött, Nagy LászlĂł, az SZBK BiokĂ©miai IntĂ©zet Szintetikus Ă©s RendszerbiolĂłgiai EgysĂ©gĂ©nek csoportvezetõje irányĂtásával szĂĽletett publikáciĂł az adatbázisokba tĂ©vesen feltöltött, idegen szekvenciákkal szennyezett genomadatok lehetsĂ©ges következmĂ©nyeivel Ă©s a szennyezĂ©sek kitisztĂtásával foglalkozik.
A szegedi kutatĂłk egy olyan Ăşj számĂtĂłgĂ©pes szoftvert kĂ©szĂtettek, amely a korábbi megoldásokhoz kĂ©pest lĂ©nyegesen pontosabban azonosĂtja be Ă©s távolĂtja el a genomi adatokban megbĂşvĂł szennyezõdĂ©seket, mĂ©g akkor is, ha az egy közeli rokon fajtĂłl származik, miközben az Ă©lõlĂ©nyek közötti tĂ©nyleges genetikai információátadás, a horizontálisan gĂ©ntranszfer rĂ©vĂ©n szerzett gĂ©neket Ă©rintetlenĂĽl hagyja.
A kutatók a 844 megvizsgált eukarióta genom több mint felében mutattak ki bizonyos mértékû szennyezõdést, melyek döntõ többsége baktériumokból származott. A szennyezõdés néhány esetben akkora mértéket öltött, hogy a közzétett genomadatokból egy második élõlény közel teljes genomja rekonstruálható volt.
A publikáciĂł rĂ©szletes pĂ©ldákon keresztĂĽl illusztrálja, milyen torzĂtĂł hatással vannak a szennyezõ szekvenciák azokra a kĂsĂ©rletekre, amelyek az egyedi gĂ©ncsaládok, valamint az Ă©lõlĂ©nyek evolĂşciĂłs törtĂ©netĂ©t kĂvánják feltárni.
Az egyĂĽttmĂ»ködĂ©sben rĂ©sztvevõ kutatĂłk remĂ©lik, hogy eredmĂ©nyeikkel sikerĂĽl felhĂvniuk a tudományos közössĂ©g figyelmĂ©t a genomi szennyezõdĂ©sek eltávolĂtásának fontosságára, valamint hogy a kifejlesztett szekvenciatisztĂtĂł-szoftver az általánosan elfogadott genomi elemzĂ©si munkafolyamatok rĂ©szĂ©vĂ© válhat.
Forrás: MTI