2024.01.10
Újabb növényevõ dinoszauruszok csontvázát találtak a Hátszegi-medencében
Újabb növényevõ dinoszauruszok csontvázára bukkant
Felidézték, hogy a kutatók 2019 óta folytatnak ásatásokat az erdélyi Valiora nevû település közelében. Feltárt leletegyüttesük számos, a kréta idõszak legvégén élt gerinces állattól származó csontot tartalmaz, amelyek tudományos feldolgozása még zajlik.
A feltárt leggyakoribb dinoszauruszmaradványok egy viszonylag kisméretû, többnyire két lábon járó növényevõ fajtól származnak, amely a Rhabdodontidae nevet viselõ családba tartozik.
"Ez a viszonylag kismĂ©retĂ» állatokat tartalmazĂł csoport jelenleg 9 fajt foglal magába. Ezek közĂĽl több is az utĂłbbi 20 Ă©vben kerĂĽlt leĂrásra, köszönhetõen az Ăşjonnan indult szisztematikus ásatásoknak. Viszont az általunk most begyĂ»jtött rĂ©szleges csontvázak arra engednek következtetni, hogy ez a dinoszauruszcsalád további ismeretlen fajokat is tartalmazhat, Ă©s a csoport sokkal változatosabb lehetett, mint ahogy azt korábban feltĂ©teleztĂĽk" - Ărta a közlemĂ©nyben Magyar János, a publikáciĂł elsõ szerzõje, az ELTE Ă•slĂ©nytani TanszĂ©k doktorandusza.
FelidĂ©zik, hogy a Hátszegi-medence már több mint egy Ă©vszázada ismert a kĂ©sõ krĂ©ta idõszakbĂłl származĂł törpe dinoszauruszok maradványait tartalmazĂł kõzetrĂ©tegeirõl. Az onnan származĂł elsõ dinoszauruszmaradványokat mĂ©g bárĂł Nopcsa Ferenc tanulmányozta az 1900-as Ă©vek elejĂ©n. A valiorai völgyben Ăşjonnan indult ásatások nemcsak Ăşj leletanyagok felfedezĂ©sĂ©t eredmĂ©nyeztĂ©k, hanem a medence geolĂłgiai felĂ©pĂtĂ©sĂ©hez Ă©s a dinoszauruszok egykori Ă©lõhelyeinek megismerĂ©sĂ©hez is hozzájárultak.
A K2 nĂ©vvel jelölt lelõhely a Hátszegi-medence legnyugatibb rĂ©szĂ©n helyezkedik el, ahol a medencĂ©n belĂĽl a legidõsebb (körĂĽlbelĂĽl 71 milliĂł Ă©ves) szárazföldi kõzetrĂ©tegek találhatĂłk. Botfalvai Gábor, a valiorai ásatások vezetõje szerint ezek a kõzetek nemcsak korukban tĂ©rnek el a medence terĂĽletĂ©rõl ismert más dinoszaurusz-lelõhelyektõl. A csontokat tartalmazĂł kõzetek nedves, mocsaras, tavi környezetre utalnak, mĂg a medence más lelõhelyei inkább a folyĂłvizektõl távolabbi árterek Ă©letközössĂ©gĂ©t reprezentálják. ĂŤgy feltĂ©telezhetõ, hogy a kutatĂłmunka jelentõsen kĂĽlönbözõ összetĂ©telĂ» faunába enged betekinteni.
Az újonnan elõkerült maradványok a legteljesebb rhabdodontida-csontvázak a Hátszegi-medence nyugati régiójából. A csontok jó állapotban õrzõdtek meg, kevés törést és kopást szenvedtek el az eltelt évmilliók során. Továbbá olyan csontelemek is megtalálhatók közöttük, amelyek ezidáig nem voltak ismertek egyik Rhabdodontida dinoszaurusz esetében sem - emelték ki a beszámolóban.
"A K2 lelõhelyrõl begyûjtött leletanyag további jelentõsége, hogy az legalább két, hasonló méretû, ugyanabba a fajba tartozó egyedtõl származik, és tartalmaz több koponyaelemet és számos, a test más területérõl származó csontot, mint például csigolyákat és végtagcsontokat is. Az ilyen összetartozó részleges csontvázak nagyon ritkák a Rhabdodontidae családba tartozó dinoszauruszoktól, és ez az elsõ ilyen ismert elõfordulás a valiórai lelõhelyekrõl" - emeli ki Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem docense, a kutatócsoport romániai vezetõje.
A kutatĂłk azt remĂ©lik, hogy a felfedezĂ©snek köszönhetõen pontosabb kĂ©pet kaphatnak a Rhabdodontidae család eredetĂ©rõl, rokonsági viszonyairĂłl Ă©s fejlõdĂ©störtĂ©netĂ©rõl. A valiorai völgy lelõhelyeirõl származĂł más gerincesekhez tartozĂł csontok azonosĂtásával pedig több ismeretet szerezhetnek ennek a pár milliĂł Ă©vvel a dinoszauruszok kihalása elõtti faunának az összetĂ©telĂ©rõl Ă©s egyĂ©b ökolĂłgiai jellemzõirõl.
A kutatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, a Kutatás, Innováció és Digitalizáció Minisztérium (Románia), az ELTE Dinoszaurusz Kutatócsoport és a Bukaresti Tudományegyetem támogatta.
A kutatás eredmĂ©nyeit a napokban tettĂ©k közzĂ© a Cretaceous Research cĂmĂ» tudományos folyĂłiratban.
Forrás: MTI