2022.07.12
Fontos eredményre jutottak az ELTE kutatói a kémiai katalizátorok kutatásában
A gyĂłgyszeriparban gyakran alkalmazott Suzuki-reak
Ráadásul ez a kis mennyisĂ©g kĂĽlönfĂ©le formákban akkor is jelen lehet a reakciĂłban, ha erre nem is gondolnak a kutatĂłk. Ez pedig egĂ©szsĂ©gesebbĂ© Ă©s költsĂ©ghatĂ©konyabbá teszi az átalakĂtási eljárást - derĂtettĂ©k ki az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatĂłi.
A mestersĂ©gesen elõállĂtott vagy mĂłdosĂtott anyagok fenntarthatĂł elõállĂtásához hatĂ©kony kĂ©miai átalakĂtásokra van szĂĽksĂ©g, ezt a folyamatot katalizátorok segĂtik. A megfelelõen kiválasztott katalizátor sokszorosan meggyorsĂthatja Ă©s költsĂ©ghatĂ©konyabbá teheti a folyamatokat, mivel sok köztes lĂ©pĂ©st válthat ki.
A gyĂłgyszeriparban katalizátorkĂ©nt az egyik leggyakrabban alkalmazott fĂ©m a változatos kĂ©miai kötĂ©sek kialakĂtására alkalmas palládium. A rá Ă©pĂĽlõ (Ă©s 2010-ben Nobel-dĂjjal jutalmazott) Suzuki-reakciĂłt ma már rutinszerĂ»en alkalmazzák a gyĂłgyszerkutatásban. A palládium azonban a többi fĂ©mhez hasonlĂłan drága Ă©s mĂ©rgezõ, viszont a gyĂłgyszeriparnak olyan katalizátorok kellenek, amelyek nagyon kis mennyisĂ©gben is kĂ©pesek nagy mennyisĂ©gĂ» hatĂłanyag elõállĂtására, illetve olcsĂłbb Ă©s kevĂ©sbĂ© mĂ©rgezõ alternatĂvát kĂnálnak. EzĂ©rt a kutatĂłk jĂł ideje keresik a fĂ©mmentes átalakĂtás mĂłdját - olvashatĂł az ELTE hĂ©tfõi közlemĂ©nyĂ©ben.
"A közelmĂşltban nagy izgalmat váltott ki, amikor megjelent egy ilyen, a szakterĂĽleten tehát áttörĂ©ssel kecsegtetõ megoldás. A tudĂłsok kĂ©tkedĂ©ssel fogadták a hĂrt, Ă©s azonnal nekiláttak kiprĂłbálni a rendkĂvĂĽli állĂtást saját laboratĂłriumaikban" - idĂ©zi fel a beszámolĂł. A leggyorsabbak az ELTE Diagnosztika Ă©s Terápia KiválĂłsági Program Ă©s a KĂ©miai IntĂ©zet munkatársai voltak. Korábbi kutatásaik alapján a világon elsõkĂ©nt bebizonyĂtották, hogy az átalakulásĂ©rt most is a palládium a felelõs, csakhogy ez a fĂ©m az eredeti eljárásban annyira kis mennyisĂ©gben Ă©s vĂ©letlenszerĂ»en volt jelen, hogy az eljárás kidolgozĂłi által használt analitikai mĂłdszerekkel nem lehetett Ă©szlelni a jelenlĂ©tĂ©t.
Gonda Zsombor, Novák Zoltán Ă©s Tolnai Gergely vezetĂ©sĂ©vel az ELTE kutatĂłi arra jutottak, hogy a Suzuki-reakciĂł rendkĂvĂĽl kis mennyisĂ©gĂ» palládium katalizátor jelenlĂ©tĂ©ben is megvalĂłsĂthatĂł, ráadásul ez a kis mennyisĂ©g kĂĽlönfĂ©le formákban akkor is jelen lehet a reakciĂłban, ha erre nem is gondolnak a kutatĂłk. Ez pedig máris egĂ©szsĂ©gesebbĂ© Ă©s költsĂ©ghatĂ©konyabbá teszi az átalakĂtási eljárást, amire a modern gyĂłgyszeripar törekszik - Ărják.
A közlemĂ©ny szerint az ELTE vegyĂ©szeinek eredmĂ©nyeit nagy Ă©rdeklõdĂ©s övezte világszerte, már a lektorálatlan cikkváltozat is az összes valaha megjelent tudományos publikáciĂł legolvasottabb 2 százalĂ©kába kerĂĽlt. A felfedezĂ©s fontosságára legutĂłbb a Nature cĂmĂ» folyĂłiratban jĂşnius 16-án megjelent elemzĂ©sben hĂvták fel a figyelmet.
A cikk rĂ©szletesen foglalkozik a magyar kutatĂłk eredmĂ©nyeivel, kiemelve egyebek mellett, hogy az ELTE vegyĂ©szei már korábban jelentõsen hozzájárultak a világszinten elõtĂ©rben lĂ©võ palládiumkutatáshoz, most pedig iránymutatást kĂ©szĂtettek a valĂłdi katalizátor formájának, minõsĂ©gĂ©nek meghatározására. Ennek alapján Ăşjfajta mĂłdszerrel állĂtották elõ a vĂ©lt katalizátort, amelyet többszörösen is megtisztĂtottak, Ă©s megvizsgálták az átalakĂtás körĂĽlmĂ©nyeit is. Ily mĂłdon "roppant gyorsan Ă©s megbĂzhatĂłan sikerĂĽlt a rendkĂvĂĽli közlemĂ©nyt pontosĂtaniuk, sõt megállapĂtaniuk, hogy az ott katalizátorkĂ©nt leĂrt anyag valĂłjában csak hordozĂłja egy kĂĽlönlegesen hatĂ©kony katalizátornak, amelyet azonban önmagában is alkalmazni lehet".
Mindez azt jelenti, hogy a palládiumot egyelõre nem lehet más anyagokkal helyettesĂteni, a kutatĂłknak bele kell törõdniĂĽk, hogy ez az ezĂĽstfehĂ©r fĂ©m bármennyire drága Ă©s mĂ©rgezõ is, jelenleg kihagyhatatlan a katalizált folyamat során. Azonban elegendõ belõle egy igen csekĂ©ly mennyisĂ©g is, hogy beinduljon az átalakĂtási folyamat. Ennek egyik gyakorlati haszna pedig a növĂ©nyvĂ©dõszer-ipar mellett Ă©ppen a gyĂłgyszeriparban várhatĂł, ahol az Ăşgynevezett Suzuki-reakciĂłt, ezáltal a palládiumot jelenleg hatalmas mennyisĂ©gben használják - foglalják össze.
"Ăšj mĂłdszerĂĽnk lehetõvĂ© teszi, hogy a kutatások során gyakran álpozitĂv eredmĂ©nyeket adĂł Ăşj katalizátorokat már a kutatások korai szakaszában kiszĂ»rjĂĽk. ĂŤgy hatĂ©konyan jutunk Ăşjfajta katalizátorokhoz, vagy akár több nagyságrenddel javĂthatjuk a korábbiak hatĂ©konyságát" - fĂ»zi hozzá a közlemĂ©nyben Tolnai Gergely, az ELTE Szerves KĂ©miai TanszĂ©k egyetemi adjunktusa, a kutatás egyik vezetõje.
A metódust bemutató publikáció a Nature Catalysis hasábjain jelent meg. A kutatást a Chemistry World és a Chemical Engineering News kémiai szaklapokban is méltatták.
Forrás: MTI