2022.05.27
Elõször térképezték fel a pompeji vulkánkitörés egy áldozatának teljes génkészletét
Elõször tĂ©rkĂ©peztĂ©k fel a VezĂşv Kr.u. 79-es pusztĂ
A kutatásról a Scientific Reports tudományos lap csütörtökön megjelent friss száma nyomán a The Guardian online kiadása számolt be. A Koppenhágai Egyetem geogenetikusa, Gabriele Scorrano vezette kutatócsoport két áldozattól, egy nõtõl és egy férfitól vett mintát. Maradványaikat a kovács házának nevezett pompeji épületben találták meg, melyet 1914-ben kezdtek feltárni.
Noha a tudósok két áldozattól vettek mintát, csak a férfi maradványaiból tudták a teljes genomot szekvenálni, vagyis a teljes génkészletet feltárni, mivel a nõ mintájának szekvenciáiban nagy hézagokat találtak.
A friss tanulmány megjelenéséig a pompeji emberi és állati maradványokból csak a mitokondriális DNS rövid szakaszait sikerült szekvenálni.
A fĂ©rfi 35-40 Ă©ves volt, amikor a hatalmas erejĂ» vulkánkitörĂ©s a halálát okozta. DNS-Ă©t összevetettĂ©k 1030 õsi emberi Ă©s 471 mai nyugat-eurázsiai ember gĂ©nkĂ©szletĂ©vel, Ă©s azt találták, hogy a pompeji fĂ©rfi DNS-e a legtöbb hasonlĂłságot a közĂ©p-olaszországi modern emberekkel Ă©s az Ăłkori rĂłmai korban Ă©ltekkel mutatta. Mitokondriális DNS-e Ă©s az Y-kromoszĂłmájának DNS-e elemzĂ©sĂ©vel olyan gĂ©ncsoportokat is azonosĂtottak, amelyek SzardĂnia szigetĂ©n gyakran elõfordulnak, de a császárság idejĂ©n Itáliában Ă©lõk között nem, ami arra utal, hogy az egĂ©sz Appennini-fĂ©lszigeten nagy lehetett a genetikai sokfĂ©lesĂ©g abban az idõben.
A fĂ©rfi csontvázának elemzĂ©sekor az egyik csigolyán elváltozásokat is azonosĂtottak, a DNS-szekvenciák pedig arra utaltak, hogy a fĂ©rfinak halála elõtt tuberkulĂłzisa volt.
A nõ elmĂşlt ötvenĂ©ves, Ă©s ĂzĂĽleti kopásban szenvedhetett. "Talán ezĂ©rt várták meg otthonuk biztonságában, mĂg vĂ©get Ă©r az egĂ©sz, mĂg a többi áldozat menekĂĽlni kezdett, ezĂ©rt maradványaikat a nyĂlt terepen találták meg" - mondta Serena Viva, a SalernĂłi Egyetem antropolĂłgusa, a kutatĂłcsoport tagja.
A tudĂłsok azĂ©rt remĂ©ltek, hogy õsi DNS-t tudnak kinyerni a maradványokbĂłl, mert a kitörĂ©ssel a levegõbe kerĂĽlõ, Ăşgynevezett piroklasztikus anyagok, vagyis vulkáni kõzetek megvĂ©dtĂ©k a maradványokat a DNS-t károsĂtĂł hatásoktĂłl, többek között az oxigĂ©ntõl.
Forrás: MTI