2019.07.10
Megtalálták a légiótábor fõkapuját Brigetioban
A régészek Komárom Molaj városrészében a napokban
Bartus Dávid tájĂ©koztatása szerint a most feltárt helyszĂnen a kĂ©sõbbiekben egy háromszáz nĂ©gyzetmĂ©teres, rĂłmai tĂ©májĂş játszĂłteret hoznak lĂ©tre, mely rĂ©sze lesz a tervezett rĂ©gĂ©szeti parknak.
A mintegy hĂ©thektáros lĂ©tesĂtmĂ©nyben szabadtĂ©ri helyszĂneken mutatják be az 1600 Ă©ves rĂłmai katonaváros öröksĂ©gĂ©t, valamint látogatĂłközpontot Ă©s mĂşzeumi csarnokot Ă©pĂtenek.
A komáromi Klapka György Múzeum munkatársai és az ELTE ókori régészeti tanszéke 1992 óta minden nyáron ásatásokat végeznek Brigetio területén. A leletanyag tudományos összefoglalására 1-2 éven belül könyv kiadását tervezik - mondta el a tanszékvezetõ.
A rĂ©gĂ©szeti park terĂĽletĂ©n 2017-ben egy 600 nĂ©gyzetmĂ©teres, fĂ©lkörĂves Ă©pĂĽletrĂ©sszel ellátott lĂ©tesĂtmĂ©nyt Ă©s kaszárnyák maradványait tárták fel. A bĂ©lyeges tĂ©glák Terentius Ă©s Frigeridus katonai elöljárĂłk neveit örökĂtik meg, Ăgy az Ă©pĂĽleteket a 370-es Ă©vek elejĂ©n emelhettĂ©k.
A rĂłmai határ, a limes mentĂ©n fekvõ Brigetio Komárom keleti városrĂ©sze, Szõny alatt találhatĂł. A Kr. u. 100 körĂĽl felĂ©pĂtett állandĂł kõtáborban állomásozott a RĂłmai Birodalom határait vĂ©dõ 30 lĂ©giĂł egyike, a Legio I. Adiutrix. Az erõdĂtmĂ©ny vonzáskörzetĂ©ben elõször katonaváros alakult ki, majd ettõl 2-3 kilomĂ©terre a polgárváros lĂ©tesĂĽlt.
A rĂ©gĂ©szek szerint Brigetio felĂ©pĂtĂ©sĂ©t, szerkezetĂ©t, törtĂ©netĂ©t Magyarországon AquincumĂ©val lehet összehasonlĂtani. Brigetio a Severusok alatt Ă©lte virágkorát a 2. század vĂ©gĂ©n, a 3. század elejĂ©n municĂpiumi rangot kapott, kĂ©sõbb már coloniakĂ©nt emlĂtik.
Forrás: MTI / FotĂł: Krizsán Csaba