2015.11.26
Ericsson: csaknem tízszeresére növekszik a mobil adatforgalom 2021-re
Hat éven belül csaknem tízszeresére, havi 51 exaby
Peter Jonsson, a svéd távközlési cég projektmenedzsere az eredményeket bemutató eseményen kifejtette: 2015-ben a mobil adatforgalom 15 százaléka a közösségi hálózatok használatából származik, mintegy felét a videó le- és feltöltés tette ki. 2021-re az adatforgalom 70 százaléka a videó le- és feltöltésekbõl származik. Bár a felhasználók szokásai régiónként eltérõek, általánosságban igaz, hogy minél nagyobb kijelzõvel rendelkezik egy eszköz, annál több tartalmat fogyasztanak az elõfizetõk, ezt mutatja, hogy a tabletek adatforgalmának 55 százaléka videó töltésekbõl ered, míg az okostelefonoknál ez az arány 43 százalék. A menedzser úgy vélte, a videó fogyasztást ösztönözheti egyebek mellett az egyre gyorsabb internetsebesség és a fogyasztói attitûdök megváltozása, például az egyén által meghatározott idõpontokban történõ filmnézés. Jelenleg sok hálózatban a YouTube a teljes videó-forgalom akár 70 százalékáért is felelõs, a Netflix részesedése 20 százalék is lehet azokon a piacokon, ahol a szolgáltatás elérhetõ - tette hozzá. Peter Jonsson ismertette: minden másodpercben 20 új mobil szélessávú elõfizetést aktiválnak, csak 2015 harmadik negyedévében világszerte 87 millió új mobil elõfizetõvel, 7,3 milliárdra nõtt a mobil elõfizetések száma, ebbõl mintegy 50 százalék, 3,4 milliárd okostelefonra. A jelentés szerint a mobil szélessávú eszközök közül még mindig az okostelefon a legelterjedtebb, az adatforgalom-növekedés egyik oka éppen ezért, hogy folyamatosan nõ a okostelefon elõfizetések száma, 2021-re a 9,1 milliárd mobil elõfizetésbõl 6,4 milliárd lesz okostelefon elõfizetés lesz.
A felmérésbõl kiderül az is, hogy 2021 végére Európában az okostelefonok száma eléri majd a 880 milliót, a mobiltelefon elõfizetések több mint 70 százaléka okostelefon lesz. Nyugat-Európában az egy aktív okostelefonra jutó adatforgalom 2021-re a jelenlegi 2 gigabyte-ról 18 gigabyte-ra emelkedik. A sajtótájékoztatón kapott tájékoztatás szerint az európaiak mintegy 70 százalékának fontos az internethozzáféré bárhol is tartózkodik. Az új technológiától a városi élet minõségének a javítását is várják. Rómában például három fogyasztóból kettõ szeretné, ha az okostelefon ellenõrizné nyilvános helyeken a vízminõséget, Párizsban pedig az okostelefon tulajdonosok mintegy 60 százaléka szeretné összehasonlítani a valós idejû energia felhasználását a környéken lévõ más háztartásokéval, hogy optimalizálhassa az energia lábnyomát. A jelentés kitért az 5G technológiára, amely új típusú eszközöket kapcsol majd össze, így a dolgok internetéhez (IoT) kapcsolódó új felhasználási módokat tesz lehetõvé. A technológia várhatóan Dél-Koreában, Japánban, Kínában és az Egyesült Államokban terjed majd el elõször, 2021-ra pedig 150 millió 5G mobil elõfizetés várható. A mobilitási jelentést (Mobility Report) évente két alkalommal adja ki az Ericsson, a jelentés alapjául szolgáló adatokat a világ összes nagy régiójában a több mint 100 élõ hálózaton végzett rendszeres forgalmi mérések adják. A jelentés bemutatása mellett Albrecht Sándor, az Ericsson kutatási igazgatója bejelentette, hogy megnyílik a cég második innovációs garázsa. Az új technológiai inkubátor laboratórium az iparág számára olyan fontos témákon dolgozik majd, mint például a felhõ alapú infrastruktúra, virtualizáció, az 5G, és az Internet-of Things (IoT) és az analitika.
A cég budapesti kutatás-fejlesztési központjában alapított, nyitott innovációs tér tevékenységei közé tartozik majd a technológiafejlesztés, integráló tevékenységeken keresztül megvalósuló szorosabb együttmûködés, közös innováció és prototípusfejlesztés, továbbá bemutatók szervezése az operátorok és a vállalkozások számára. Az Ericssonnál közel 115 ezer szakember dolgozik és 180 országban vannak ügyfelei. A stockholmi központú cég által támogatott hálózatok több mint 2,5 milliárd elõfizetõt kapcsolnak össze, a világ mobilforgalmának negyven százalékát Ericsson hálózatokon keresztül bonyolítják. 2014-ben a cég nettó értékesítése 33,1 milliárd dollár volt.
Forrás: MTI